Today.ua

День вже став коротший за ніч: незабаром переходимо на зимовий час

Вже незабаром українці перейдуть на зимовий час. Це станеться в останню неділю жовтня, в ніч на 29, о 4-й ранку. Сучасні девайси самі себе переведуть на потрібний час. А власникам механічних годинників та інших, не таких розумних, приладів доведеться самим перевести стрілку на годину назад.

Таким чином, замість 4-ї ранку стане лише 3-я, і в нас буде змога поспати в неділю на одну годину довше.

В Україні переводять стрілки годинників двічі на рік. У березні, також в останній вихідний місяця, вся країна переходить на літній час, і в жовтні – на зимовий. Слід сказати, що ці дати прив'язані до днів весняного та осіннього рівнодення. Це цілком логічно, адже перехід на зимовий та літній час пов'язані зі скороченням та, відповідно, зростанням світлового дня і здійснюються заради того, щоби прихопити якомога більше світлового дня для роботи.

Щоправда, перехід на літній час більше прив'язаний до дня весняного рівнодення (коли день і ніч стають однакові). День весняного рівнодення зазвичай буває 20 березня, і на літній час переходять у 20-х числах цього ж місяця. А от день осіннього рівнодення був уже 23 вересня, і відтоді ніч стає дедалі довшою. Тобто перехід на зимовий час відбудеться аж через місяць "з хвостиком" після осіннього рівнодення. Це, якщо виходити з астрономічних міркувань. А якщо с точки зору психології, то все ОК: не повинна зима тривати півроку. Тому їй відвели лише 5 місяців.

Україна вперше перейшла на літній час ще за часів СРСР, у 1981 році. Тоді в нашій республіці працювало безліч заводів і фабрик, і такий перехід дозволив заощаджувати багато електроенергії за рахунок збільшення світлового дня. Зараз цей перехід, радше, символічний, аніж доцільний, але щороку його здійснюють. У 2021 році деякі депутати хотіли скасувати перехід на літній час, але в Раді на це забракло голосів.

Перехід на зимовий час – це фактично повернення до астрономічного часу. Адже навесні, перескочивши на годину наперед, ми її позичаємо у Всесвіту. А восени просто повертаємо борг, перевівши стрілки на годину назад. Тобто виходить усе по-справедливості.

…Дуже хотілося б, щоб наступного разу ми переводили стрілки мирного годинника. А ще краще, щоб і новорічний передзвін курантів уже лунав у мирній зимовій темряві.

Нагадаємо, учені-атомники запровадили ще в 1947 році Годинник Судного Дня, який показує символічний час, що відділяє людство від ядерної катастрофи. Катастрофа – це 12 година ночі. Зараз на ньому стрілки зупинились за 90 секунд до опівночі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ