Китайський Новий рік: коли зустрічаємо, і від кого потрібно захистити домівку

Автор: Марченко Любов

Усі новорічні свята українці ще не відзначили. Любителями святкових застіль, а також шанувальникам східної культури ще випаде зустрічати Новий рік за китайським календарем. Цьогоріч китайський Новий рік настане 12 лютого о 21:03 за київським часом.

Китайський Новий рік: коли зустрічаємо, і від кого потрібно захистити домівку - today.ua

Дата настання китайського Нового року - не постійна. Вона припадає на другий молодик після зимового сонцестояння, що, як відомо, було 21 грудня. До речі, в Китаї Новий рік не вважається зимовим святом, він символізує прихід весни.

Для китайців це найулюбленіше свято. Його відзначають із розмахом, цілих два тижні. Правда, цьогоріч вихідні у Піднебесній триватимуть лише тиждень: з 12 по 18 січня.

Хто такий Нянь, і чим його задобрити

Незважаючи на традицію відзначати китайський Новий рік із веселощами і застіллями, перший день новорічних святкувань пов'язаний у китайців зі страшним повір'ям. Вони вважають, що в цей день із пекла виходить страшний злий дух Нянь (на китайському це значить Рік). І ось цей самий Нянь починає пожирати все, що зустріне: весь зібраний урожай, домашніх тварин і навіть самих людей. (Цікаво було би поглянути на кожного з нас, якби нас лише раз на рік випускали попоїсти, - авт.)

Популярні зараз

Пенсіонерам автоматично перерахують пенсії з 1 травня: які доплати отримають українці

В Україні вирішили змінити правила торгівлі цигарками, алкоголем та паливом

Учені фіксують масове просідання поверхні землі у різних регіонах планети: які країни підуть під воду

Пентагон розкрив номенклатуру першого пакету військової допомоги Україні: чи дадуть ATACMS

Щоб задобрити цього злого Няня, китайці залишають біля входу до своїх осель їжу. Причому, чим більше її, тим краще. Ця традиція збереглася до наших днів, а тому, якщо хто потрапить у Піднебесну на китайський Новий рік, то про їжу можна не турбуватися. Правда, і сильно об'їдати Няня теж не варто.

Китайський Новий рік: коли зустрічаємо, і від кого потрібно захистити домівку Ще одна легенда свідчить, що Нянь боїться червоного кольору. Тому на двері своїх будинків китайці наліплюють червоні наклейки із побажаннями всіляких гараздів у новому році, а також запалюють червоні ліхтарі (не плутати з Голландією).

Цикл довжиною в 60 років

У китайському календарі 12 років. Кожен рік має свій символ із тваринного світу. Правда, один із них міфічний - Дракон. Хоча хто знає: можливо, за часів, коли цей календар був винайдений імператором Хуангді, дракони ще водилися. Адже за китайським літочисленням зараз наступить не 2021, а 4719 рік.

При цьому кожна тварина ще по черзі втілюється в одній з п'яти стихій: воді (синій), вогні (червоний), землі (жовтий), дереві (зелений) і металі (білий). Цього року настає черга Білого Металевого Бика. Таким чином, якщо брати до уваги не лише тварин, а й кольори, то повний цикл за китайським календарем триває не 12, а 60 років.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Китайці, подібно до нас, українців, також влаштовують з нагоди новорічних свят щедрі застілля, ходять у гості і дарують подарунки дітям. Правда, судячи з їхеього ВВП і загального рівня розвитку технологій, після свят вони швидше повертаються до трудового життя, аніж ми.

Нагадаємо, якщо ви намірилися зустрічати китайський Новий рік, то варто освіжити в пам'яті рекомендації до вибору страв, які мають бути на новорічному столі.