Учені виростили штучний мозок, що складається з донорського матеріалу п'яти людей: що хочуть випробовувати на цьому “франкенштейні“

Автор: Марченко Любов

Вченими з Гарвардського університету вдалося виростити 3D-модель людського мозку, що складається з клітин від п'яти донорів. Дослідники назвали своє творіння "хімероїдом". Вони мають намір його використовувати для вивчення реакції людського мозку на різні наркотичні речовини.

Учені виростили штучний мозок, що складається з донорського матеріалу п'яти людей: що хочуть випробовувати на цьому “франкенштейні“  - today.ua

Результати цієї роботи опублікував журнал Nature.

Завдяки тому, що "хімерод" було вирощено з клітин п'яти людей, а не однієї людини, можна буде зрозуміти, чому мозок різних людей реагує на наркотики по-різному.

"Хімероїд" вирощений зі стовбурових клітин людей

Ці клітини мають таку властивість, що за заданих умов із них можна виростити клітини різних органів людини: кишківника, легенів, печінки, нирок. Завдяки такій універсальності стовбурових клітин вирощені з них фрагменти людських органів можна використовувати для випробувань різних нових препаратів, а в майбутньому використовувати для вивчення відгуку на ліки організмів конкретних пацієнтів. Адже загальновідомо, що одні й ті самі препарати одних людей можуть зцілити повністю, а іншим взагалі не підходять.

Популярні зараз

В Укренерго повідомили, коли відключень світла поменшає: “Має бути трішки легше“

В Україні запровадять новий податок: названо товари, які значно подорожчають

У Пентагоні прокоментували інформацію про відправлення військ Північної Кореї до України

Удар Росії по аеродрому в Миргороді: “Не такий страшний чорт, як його малюють“

Таким чином, вирощені "хімероїди" можна було б застосовувати для підбору ліків кожному окремому пацієнту, а не проводити тривалі "експерименти" на організмі хворого.

"Що як, одного разу ми зможемо використовувати хімероїди як аватари, щоб передбачати індивідуальні реакції на нові методи лікування, ще до клінічних випробувань", - говорить одна зі співавторів цієї роботи Паола Арлотта.

До речі, за словами учених, виростити органоїд мозку особливо складно. Однак і це виявилося їм під силу. А завдяки тому, що туди були взяті клітини одразу п'яти людей, їм вдалося охопити в одній моделі широке генетичне розмаїття.

Учені виростили штучний мозок, що складається з донорського матеріалу п'яти людей: що хочуть випробовувати на цьому “франкенштейні“

Що показали перші експерименти

Під час тесту дослідники обробляли хімероїд різними нейротоксичними препаратами, зокрема й етанолом. При цьому, як виявилося, етанол згубно вплинув тільки на клітини від одного донора. Багато його клітин загинули. До речі, під час створення хімероїда його клітини росли швидше за інших. Їх було взято у плода, в якого був підвищений ризик розладів, пов'язаних з аутизмом. Тепер їм належить дізнатися, чи саме ця схильність викликала таку реакцію на цей нейротоксин.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

При цьому вчені у своїй статті зазначають, що вирощування хімероїдів - доволі складний і трудомісткий процес. Однак завдяки сучасним автоматизованим системам його можна прискорити. Таким чином, ці живі моделі людських органів можна буде широко використовувати у випробуванні препаратів для лікування захворювань мозку.

Нагадаємо, паралізований чоловік із чипом від Neuralink Ілона Маска освоїв комп'ютерні ігри та почав писати у соцмережах.