В Україні настає пора цвітіння липи. Саме час – заготовляти запашні квіти цього дерева для ароматного чаю. Втім, липовий чай – це не тільки приємний на смак та ароматний напій, але ще й потужний цілющий засіб, який допоможе позбавитися багатьох захворювань.
Про цілющі властивості липи люди знали з давніх-давен. У наших предків зілля з висушених квіток липи завжди було напоготові. Воно допомагало позбутися простудних недуг, а також сприяло одужанню при багатьох захворюваннях внутрішніх органів.
Як правильно заготовляти квітки для липового чаю
В Україні липа зазвичай цвіте наприкінці червня – на початку липня. Період її цвітіння триває недовго – лише 10-15 днів. Тому потрібно встигнути "вписатися" зі збиранням квіток у цей нетривалий відрізок. Краще вибрати для цього погожий вихідний день і вирушити "на полювання" за липою.
Для збору квітів не годяться дерева, які ростуть уздовж автотрас, або у промислових районах міст. Найкраще - знайти дерево подалі від цивілізації, де ви можете бути певні, що разом із липовим чаєм ви не заварите собі "порцію" важких металів або якоїсь ще шкідливої "хімії".
Травники рекомендують збирати липу в сухий сонячний день, краще зранку або принаймні до полудня. Сушити зібрані квітки потрібно не під прямим сонячним промінням, а краще в сухому затіненому місці. Ідеальним місцем може бути горище. Однак не всі його мають. Тому можна і на балконі, прикривши місце сушіння від сонця парасолькою.
Зберігати висушені квітки найкраще або у паперових пакетах, або в полотняних мішечках.
Заварювання липового чаю
Це загалом не складний процес. На чашку окропу знадобляться 1-2 чайні ложки сушених квіток липи. Накриваємо чашку і даємо окропу настоятися 10-15 хвилин. Після цього можна пити. Такий чай можна пити щодня. Особливо корисний він перед сном, оскільки допомагає розслабитися та заспокоїтися.
Чим корисний липовий чай
Його користь можна недооцінити, а от переоцінити її складно. Назвемо лише найголовніші моменти, чому всім необхідно мати липовий чай у своїй домашній аптечці:
- Липовий чай допоможе впоратися зі стресом. Флавоноїди та ефірні олії, що входять до складу квіток липи, допоможуть вгамувати почуття тривоги і заспокоїти розхитані нерви. Тому такий напій просто необхідний людям, які страждають від безсоння.
- Цей напій незамінний при респіраторних захворюваннях. Завдяки своїм муколітичним властивостям він полегшує кашель при застуді, допомагає швидше позбутися мокротиння та подолати недугу.
- Липовий чай, завдяки флавоноїдам, що містяться в ньому, також допомагає боротися із запальними процесами в організмі і підвищує його опірність різним запальним процесам. Тому він корисний при лікуванні таких захворювань як ангіна, грип, застуда та ревматизм.
- Завдяки антиоксидантам, що містяться у квітках липи, цей напій знижує рівень вільних радикалів в організмі. Таким чином, він допомагає захистити клітини організму від пошкоджень. Регулярне вживання такого чаю зміцнює імунну систему і служить профілактичним засобом від багатьох захворювань.
- Він має спазмолітичну дію на органи шлунково-кишкового тракту, що сприяє проходженню їжі та повному виведенню відходів життєдіяльності.
- Такий чай сприяє розрідженню крові, запобігаючи відкладенню холестерину, а також очищає печінку від токсинів та активізує роботу всіх внутрішніх органів.
- Липовий чай дуже корисний жінкам, оскільки він містить багато фітоестрогенів, які допомагають нормалізувати менструальний цикл і полегшують болі при місячних. Крім того, липовий чай сприяє омолодженню та очищенню шкіри обличчя.
- Особливо корисний цей напій для матерів-годувальниць. Він покращує лактацію, а також сприяє кращому засвоєнню молока малюком та рятує його від кишкових кольок.
- Настій із квіток липи гарний не тільки для внутрішнього застосування, а й для зовнішнього. Примочки з нього допомагають загоєнню виразок, опіків, знімають біль при запаленні суглобів і навіть лікують геморой.
У деяких випадках липовий чай може бути небезпечним
Незважаючи на такий довгий (і далеко не вичерпний) перелік корисних властивостей, липовий чай також може в окремих випадках зашкодити.
- Зокрема, його з обережністю потрібно пити людям, які страждають на захворювання серця, оскільки через свої потогінні та сечогінні властивості він дає додаткове навантаження на цей орган.
- У деяких людей зустрічається алергія на речовини, які містяться у липовому цвіті. Алергічні симптоми можуть проявлятись у свербіні, почервонінні шкіри або навіть набряках.
- Такий напій також завдяки своєму седативному впливу може посилити дію заспокійливих ліків на організм. Тому краще не приймати його у поєднанні з такими ліками. Особливо, якщо ви виконуватимете роботу, пов'язану з підвищеною концентрацією уваги.
Нагадаємо, медики назвали чай, користь якого сильно перебільшена.