Учені зі США створила нову технологію, яка здатна редагувати ДНК, виправляючи гени, що містять спадкові захворювання. Зокрема, з допомогою цієї технології можна подолати серповидноклітинну анемію та сліпоту. Проте нова технологія відразу здобула як немало прибічників, так і немало критиків.
Про нову методику редагування генів за допомогою штучного інтелекту повідомила компанія Profluent, розташована у Каліфорнії.
Нова технологія, розроблена стартапом Profluent, отримала назву OpenCRISPR-1. Цей відкритий редактор генів OpenCRISPR створено на основі білка, схожого на Cas9, та направляючої РНК. За допомогою розробки каліфорнійських учених можна вносити зміни у гени, які несуть у собі інформацію про спадкові недуги. Зокрема, з допомогою редагування генів можна позбутися таких хвороб як серповидноклітинна анемія та спадкова сліпота.
Віце-президент Profluent Пітер Кемерон вважає, що їхня розробка стане "переломним моментом", який дозволить людству позбутися тягаря спадкових захворювань.
Популярні зараз
У 2025 році у всіх українських школярів буде безкоштовне харчування
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Завдяки редагуванню генів будуть народжуватися здорові діти навіть у тих батьків, які є носіями генів зі спадковими захворюваннями. Причому нові редактори генів, створені за допомогою ШІ, вже показали свої можливості. Вони значно ефективніші за ті, що виникли внаслідок еволюції.
Ця технологія відразу здобула як немало прибічників, так і немало скептиків. У тому числі й серед колег-науковців. Так, дехто каже, що вона може мати негативні побічні ефекти. А хтось взагалі вважає таке втручання у ДНК неетичним. Хоча, що може бути неетичного в тому, щоб дати можливість повноцінного життя людині, яка була приречена на тяжку інвалідність, незрозуміло.
Втім, будь-яке наукове відкриття можна використати як на благо людству, так і на шкоду. І звісно ж, можливість редагувати гени - це потужна зброя, яка може бути використана не лише із благородною метою.
Нагадаємо, в Україні запроваджують посмертну репродукцію, яка дозволить українкам народжувати дітей від загиблих воїнів.