Учені оприлюднили невтішний висновок: у сучасних людей всихає мозок

Автор: Марченко Любов

Усі ми впевнені, що сучасна людина набагато розумніша за своїх предків, які жили в печерах. Авжеж, адже ми літаємо в космос та розщеплюємо атомне ядро, а вони були збирачами і мисливцями. Однак учені-антропологи дійшли несподіваного висновку: у наших сучасників розмір мозку значно менший, ніж у первісних людей.

Учені оприлюднили невтішний висновок: у сучасних людей всихає мозок   - today.ua

Таку інформацію оприлюднило ВВС, принагідно поцікавившись думкою кількох провідних учених, що би це означало.

У своїх наукових висновках палеонтологи, які досліджували рештки первісних людей, засвідчили: мозок представників Homo sapiens, які жили 100 тисяч років тому, був на 13% більшим, ніж у наших сучасників. Тобто за порівняно недовгий геологічний період у нас всохла більш ніж одна десята частина мозку. І якщо ця тенденція збережеться, то наші віддалені нащадки залишаться з інтелектом інфузорії.

Учені висловили гіпотези, чому так відбувається. Чому, попри всі наукові досягнення людей, наш мозок всихає?

Популярні зараз

Літнім українцям дали менше двох тижнів на оновлення даних у ПФУ, далі припиняють виплату пенсії

Зеленський відповів Путіну на пропозицію про переговори на умовах РФ

Сьогодні світло можуть вимкнути вже з 8-ї ранку: розроблено новий графік відключень електроенергії

В Україні можна отримати штраф за використання генератора: названо причину

Палеоантрополог та почесний куратор Американського музею природної історії в Нью-Йорку Ян Таттерсолл вважає, що близько 100 тисяч років тому відбувся зміна системи мислення людей: від  інтуїтивної, що цілком була під владою сил природи, до абстрактної. Люди почали робити наскельні малюнки, у них розвинулась мова, і мозок почав працювати зовсім по-іншому. Щоб вижити, людині вже не треба було застосовувати тваринні інстинкти. Через це нервові шляхи у мозку оптимізувались, і він почав позбавлятися зайвої речовини, аби марно не витрачати енергію на обслуговування того, що стало зайвим.

Когнітивіст із Музею природної історії в Каліфорнії Джефф Стайбел вважає, що основну роль у зменшенні мозку відіграла зміна клімату. Що холоднішим був клімат, то більшим був мозок. Але згодом на планеті потеплішало, і розмір мозку зменшився. Адже мозок, як і будь-який процесор, потребує охолодження, а менший мозок швидше охолоджується.

Антрополог з Дартмутського коледжу США Джеремі ДеСільва вважає, що мозок людини почав зменшуватися тоді, коли людство перейшло до поділу праці. Тобто вже не треба було займатися кожному усім зразу, а почали з'являтись ремесла і спеціалізація. А отже, для опанування одного ремесла людям вже не треба було такого обсягу мозку.

Учені оприлюднили невтішний висновок: у сучасних людей всихає мозок

Біолог із Центру досліджень еволюції людини Кембриджського університету Марта Лар припускає, що до зменшення розміру черепа та обсягу мозку призвів дефіцит поживних речовин. Його причиною став перехід наших предків від збирання їжі та полювання до осілого землеробства. Їжі з'явилося більше, однак вона стала більш одноманітною.

Отже, єдиної гіпотези щодо причин зменшення людського мозку в учених наразі немає. Втім, як і немає відповіді на інше питання, яке найбільше непокоїть багатьох: чи означає зменшення обсягу мозку, що людство тупішає?

Учені кажуть, що це потребує окремих ґрунтовних досліджень. Наразі ж можна лише заспокоювати себе аналогіями з природи. Наприклад, у коня мозок значно більший, ніж у людини, але ж він не розумніший за людей. Хоча це не точно.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Ще переконливішим виглядає інший довід. У чоловіків розмір мозку приблизно на 11% більший, ніж у жінок. Але це пов'язано з тим, що у чоловіків і розмір тіла у середньому більше за жіночий. Проте чоловіки анітрохи не розумніші за жінок. А це вже точно.

Нагадаємо, паралізований чоловік з чіпом від Neuralink Ілона Маска освоїв комп'ютерні ігри і почав писати у соцмережах.