Зима 2023-2024 років обіцяє бути теплою та малосніжною. Водночас, температура може вночі опускатись до –15 градусів, але такі періоди похолодання будуть нетривалими. А загалом, українцям слід готуватися до змін клімату, які сформують зовсім іншу картину погоди взимку, ніж та, до якої ми звикли.
Про це розповіла завідувачка відділу кліматичних досліджень та довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту Вазіра Мартазінова у коментарі для OBOZ.UA.
За словами ученої, в країні почалися зміни клімату, про які раніше попереджали екологи та кліматологи. Наскільки ці зміни незворотні, говорити передчасно, але, радше, саме так і є.
"Цього року йде перебудова всіх погодних умов. Зазвичай до цього року всі квітні були з дефіцитом дощів, їх практично не було. А цього року квітень взяв на себе роль травня, адже зазвичай у травні випадає стільки дощів. Водночас травень був зовсім без опадів. Але це питання ще необхідно вивчати – чи це пов'язано з перебудовою майбутнього клімату, чи йдеться про вибрик погоди", – каже Вазіра Мартазінова.
Отже, останніми роками в українському кліматі позначилися дві очевидні тенденції: він став більш теплим і більш сухим. Восени і взимку панують підвищені температури. І водночас у теплу пору року відчувається брак дощів, а взимку брак снігу. Взагалі, брак вологи – це дуже серйозна проблема. І якщо вона буде поглиблюватись, то Україна може втратити значну частину свого аграрного потенціалу.
Якою буде погода взимку?
Грудень загалом обіцяє бути теплим. Температура першого зимового місяця буде вищою за кліматичну норму. Однак посеред місяця синоптики прогнозують значне зниження температури – до -15 градусів. Втім, таке похолодання триватиме недовго, і вже через кілька днів знову потеплішає.
Аналогічна погода чекає на українців і на піку зими, у січні.
"Усі похолодання будуть дуже короткочасними, нестійкими, вони дуже швидко змінюватимуться і переходитимуть на більш високі температури, нехай і незначні, практично обійдеться без особливих морозів – 0…+5 градусів у денний час", – прогнозує метеоролог.
Знаменитих "хрещенських морозів", якими завжди відзначалася маківка зими, очікувати не варто. В окремі дні січня температура може опускатись до -10 градусів, але то вже край – нижче не буде. Водночас, снігу також буде мало. А якщо й будуть якісь опади, то не інтенсивні і переважно у вигляді мокрого снігу і дощу.
Не потішить українців погода і на Новий рік
Схоже, що новорічні забави на кшталт катання з гори на санях із відкоркованою пляшкою шампанського відходять у минуле. До речі, і сані, і шампанське, адже його незабаром також не буде: в Україні відповідно до закону заборонять коньяк і шампанське.
Отже, на Новий рік температура коливатиметься від слабкого мінусу вночі до слабкого плюсу удень. А тому снігу чекати не варто. Та й нічних вилазок, скоріш за все, також не буде, адже комендантську годину ніхто не скасовував.
За словами ученої, представлений нею прогноз доволі точний
Річ у тім, що тепер прогнози погоди вже не скидаються на ворожіння на кавовій гущі. Вазіра Мартазінова каже, що вона керувалася методом довгострокового прогнозування погоди, який розробила сама на основі узагальнення статистичних даних погоди.
"Модель, яку я розробила, фізико-статистична, на основі фізичних хвильових процесів. У ній використовується аналогічність колишніх синоптичних процесів та погодних умов. Я відкрила двомісячну квазіперіодичність атмосферних процесів. Це дало великі можливості для вчених у довгостроковому прогнозуванні погоди", – поділилась учена.
Нагадаємо, зараз на клімат планети впливає кліматичний феномен Ель-Ніньо, внаслідок якого в екваторіальній частині Тихого океану поверхневі води нагріваються сильніше, ніж зазвичай. Це призводить до погодних змін на всій планеті.