Today.ua

Вояджер-1 подав сигнал із відстані у 24 мільярди кілометрів: найвіддаленіший космічний апарат людства вийшов на зв'язок

Найвіддаленіший космічний апарат людства після тривалого мовчання подав сигнал і відновив свою роботу. Йдеться про апарат Вояджер-1, запущений NASA в космос іще в далекому 1977 році.

Космічний апарат Вояджер-1 був запущений NASA ще у вересні 1977 року. Він був призначений для вивчення гігантів Сонячної системи - Юпітера і Сатурна. Апарат зробив обліт обох планет, а також здійснив різноманітні фізичні заміри та знімки поверхні. Ці безцінні дані в 1980 році були передані вченим на Землю.

Та оскільки повернення Вояджера-1 на Землю від самого початку не передбачалося, а потужності його ядерних генераторів ще повинно було вистачити надовго, учені вирішили відправити апарат далі - до околиць Сонячної системи. Адже такий глибокий космос, по суті, ще зовсім не вивчений людством. І судити про нього можна лише за даними з телескопів.

12 років тому Вояджер-1 вийшов за межі Сонячної системи

Зрештою у 2012 році космічний апарат вийшов за межі Сонячної системи і продовжує віддалятися від неї, попутно вивчаючи міжзоряний простір, про який земна наука майже нічого не знає. Тому дані з цього апарату воістину безцінні. Зокрема, він уже передав на Землю дані про геліосферу. Це - своєрідна оболонка із заряджених сонячних часточок, яка оточує нашу систему, захищаючи її від жорсткого галактичного випромінювання.

Отже, навіть якби Вояджер ще 1980 року припинив своє існування, то його внесок у науку вже був би величезний. А так - він просто неоціненний. Звісно, вчені були раді, що апарат навіть на такій відстані від Землі продовжував працювати.

Однак у листопаді минулого року з його бортового комп'ютера почали надходити абсолютно незрозумілі сигнали, які свідчили про серйозні неполадки в системі управління і передачі даних. І все ж, учені вирішили не списувати Вояджер-1 і спробували налагодити з ним зв'язок.

Ученим вдалося "перезавантажити" комп'ютер на відстані 24 мільярдів кілометрів

Складність цього процесу посилюється тим, що сигнал із Землі йде до апарата близько двох днів. Водночас стільки ж іде і відповідь від нього. Тобто, процес "спілкування" з ним уповільнений і розтягнутий у часі через величезну відстань, на яку вже віддалився Вояджер-1. Зараз він перебуває на відстані близько 24 мільярдів кілометрів від Землі, і продовжує летіти в космосі вже 47-й рік.

Так ось, протягом кількох місяців учені NASA обмінювалися сигналами з цим космічним апаратом і, врешті-решт, з'ясували причину поломки. Їм вдалося усунути неполадки в комп'ютері за допомогою дистанційного керування. Таким чином, наприкінці квітня 2024 року, після піврічної "абракадабри" апарат, нарешті, став знову посилати на Землю притомні сигнали. Але інформація надходила тільки від двох наукових приладів, а на зонді їх встановлено чотири. Однак за два наступні місяці ученим вдалося перезапустити і два інші прилади. І тепер Вояджер-1 працює як новенький.

Щоправда невідомо, на скільки ще вистачить терміну служби його ядерних генераторів. Передбачалося, що вони вичерпають свій ресурс у 2025 році. Однак в NASA усе ж сподіваються, що Вояджеру-1 вистачить запасу енергії ще хоча б до 2027 року, щоб "відсвяткувати" своє 50-річчя.

Однак, якщо навіть його батареї вичерпають свій ресурс, він все одно продовжить свій політ у незвіданому космосі, щоправда, вже безмовний. А на випадок зустрічі з інопланетною цивілізацією земні вчені закріпили на борту апарата золоту платівку, на якій зазначено схему розташування Землі, а також записано деякі зображення і звуки.

Нагадаємо, винайдено новий ракетний двигун, який учетверо скоротить тривалість польоту на Марс.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ