Як збільшити врожай огірків: досвідчені городники розкрили хитрість

Автор: Леся Ловіцька

Огірки зазвичай добре плодоносять на початку розвитку кущів, а потім урожайність різко йде на спад, плоди дрібнішають і закручуються, а листя жовтіє. Досвідчені городники розкрили хитрість, як уникнути подібних проблем.

Як збільшити врожай огірків: досвідчені городники розкрили хитрість - today.ua

На YouTube-каналі "Наша дача" повідомили, як проводити нарощування пасинків. У дорослих, здорових та добре розвинених рослин, які почали менше плодоносити через зрілість, потрібно просто видалити верхівку. Справа в тому, що постійне витягування виснажує рослину, а нова зав'язь просто засихає.

Така проста дія позитивно впливає на "оживання" бруньок у місцях, де пасинки раніше видалялися, щоб рослина наростила міцне стебло. Коли вони відростуть до третього вузла, потрібно їх прищепити. Це дозволить збільшити кількість плодів до 3-5 на кожному пасинку.

Крім цього, слід обрізати зайве пожовкле листя, яке має пошкодження. Можна зробити це за принципом "один через два". Один листок обрізали, два залишили – і далі за ростом рослини. Необхідно також відрізати вуса, які забирають у огірків поживні речовини, заважаючи їх зростанню та розвитку.

Популярні зараз

В українських вузах не скасовуватимуть бюджетну форму навчання

В Україні заборонять небажані дзвінки на мобільні телефони

Hyundai представив новий електричний кросовер IONIQ 9

Депутати ухвалили законопроєкт про безпеку в школах

Як підживити огірки

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Овочі потребують підживлення, щоб мати можливість нарощувати плоди з пасинків. Слід омолодити кореневу систему та полити кущі огірків біостимуляторами кореневої системи. Вони продаються у спецмагазинах – їх потрібно використовувати за інструкцією. Бажано підгодувати огірочки універсальним добривом з рівних частин калію, азоту та форфору.

Раніше повідомлялося, що в українських супермаркетах почали дешевшати овочі із салатного набору. Максимально впали ціни на огірки, помідори, капусту, цибулю та картоплю.

Головне