Баштанні так само потребують догляду та турботи, як і вибагливі огірки та помідори. Щоб кавуни виросли соковитими, солодкими як мед, а також корисними та багатими на вітаміни, їх необхідно удобрювати. Досвідчені городники поділилися рецептом ідеального органічного підживлення.
У період дозрівання кавуни та дині потребують групи елементів, а саме калію, кальцію, магнію, сірки, фосфору і азоту. Якщо рослини не отримають їх у потрібній кількості, це призведе до того, що цвітіння буде слабким, кавуни дадуть низький урожай, а плоди будуть недостатньо солодкими і в них буде нестача вітаміну С.
Калію і магнію кавуни та дині потребують в період формування плодів (4-6 тиждень), а в азоті з 10 по 12 тиждень.
Підживлення для баштанних
Щоб кавуни і дині виросли соковитими і солодкими як мед їх потрібно удобрити пташиним послідом, що перепрів. Для цього потрібно взяти перегній і гній, що перепрів, і розвести з водою у співвідношенні 1 до 5. Використовувати добриво потрібно після поливу, коли на рослинах з'явилося перше листя.
Відмінним підживленням для баштанних стане трав'яний настій з будь-якої трави, змішаний з деревним попелом. Це добриво вводять під час зростання плетені.
Як правильно удобрювати кавуни та дині?
Після підживлення ґрунт потрібно обов'язково розпушувати.
Для найкращого результату баштанні удобрюють не тільки органікою, а й мінеральними азотно-фосфорними підживленнями (Терафлекс, Майстер, Кристаллон, Новоферт, Нутрітех тощо).
Нагадаємо, названі два доступні продукти для підживлення, які зроблять огірки соковитими та хрусткими.