На Землю падає невдало запущений космічний апарат із людськими останками на борту. Зіткнення з нашою планетою неминуче і має відбутися вже в четвер, 18 січня. Наразі спеціалісти NASA не можуть достеменно назвати координати місця зіткнення решток цього апарату із поверхнею нашої планети. Але це буде за межами України.
Про наближення космічного апарату, що зазнав аварії, повідомив сайт наукових новин Live Science.
Йдеться про місячний посадковий модуль Peregrine, який був запущений з мису Канаверал 8 січня 2024 року. Місячний модуль вивели на орбіту за допомогою нової ракети Vulcan Centaur. Peregrine є розробкою приватної космічної компанії Astrobotic Technology. Він мав сісти на Місяць 23 лютого цього року. У разі його вдалої посадки на Місяць, Peregrine став би першим апаратом США, який досяг би місячної поверхні після більш ніж 50-річної перерви. Після Місії "Аполон-17" на супутнику нашої планети не було жодного американського космічного апарату.
Крім наукової апаратури для дослідження супутника, яка містилась у космічному модулі, він ніс на Місяць ще й останки 66 людей, включаючи трьох акторів серіалу"Зоряний шлях". Усі вони прагнули після смерті бути похованими на Місяці. Втілити їхнє бажання взялася поховальна фірма Celestis, яка заплатила компанії Astrobotic Technology за те, що та доставить на Місяць по кілька грамів попелу 66 людей. Там місячний модуль мав їх вивантажити і залишити назавжди.
Однак після цілком вдалого виведення місячного модуля на навколоземну орбіту щось пішло не так. Peregrine втратив значну частину пального, і розрахунки показали, що йому "не вистачить снаги" долетіти до Місяця. Однак залишки пального дозволяли зробити маневр на орбіті Землі, щоб вивести космічний апарат у безпечний район падіння, що й було зроблено. Отож, найімовірніше, що він впаде за кілька годин в районі Великого Бар'єрного Рифу.
Звісно, вчені розраховують, що більша частина космічного апарату згорить у щільних шарах атмосфери, однак дещо усе ж може долетіти до поверхні планети. І врешті-решт саме там знайдуть місце вічного спокою 66 землян, яких рідна планета так і не відпустила.
Стала відома ціна місячного поховання
Місячне поховання – задоволення не з дешевих. Відомо, що Celestis взяла з родичів "місячних небіжчиків" від 13 до 26 тисяч доларів за 1 грам праху, що мав бути доставлений на супутник.
До речі, цим 66 невдахам все одно не судилося бути першопрохідцями на місячному цвинтарі. На сьогодні там похований єдиний житель Землі – планетарний геолог Юджин Шумейкер. Він багато років працював у NASA з астронавтами, і сам марив польотами у космос. Але його мрії не судилося втілитись за життя через захворювання, несумісне з космічними подорожами.
Саме тому після трагічної загибелі Юджина Шумейкера в автокатастрофі було вирішено здійснити його мрію хоча би після смерті. Прах ученого був відправлений до супутника в січні 1998 року на борту корабля NASA Lunar Prospector. Корабель не сідав на Місяць, але відправив туди капсулу з прахом ученого.
Нагадаємо, під час одного з виходів у відкритий космос члени екіпажу МКС загубили сумку з інструментами.